Rozhovor: Honza Podolák

vložil: pv 5.Červen 2017

Své působení u nás prozatím končí Honza Podolák, kterého pracovní povinnosti vedou zpět do Prahy. O tom jak hodnotí půlrok u nás a mnohém jiném si můžete přečíst v následujícím rozhovoru. Honzovi chceme moc poděkovat za odvedenou práci u nás a my se neloučíme, jen se naše cesty na chvíli rozcházejí.

Ahoj Honzo, máš za sebou půl rok ve Slovácku, jak ho ze svého pohledu hodnotíš? Splnilo tvoje působení u nás tvá očekávání?
Skutečnost předčila výrazně má očekávání, která jsem měl před příchodem do 1.FC Slovácko, a to byla moje představa jenom pozitivní. Uherské hradiště je nádherné město, a pokud nebudu mluvit jenom o fotbale, bylo to nejpříjemnější angažmá.

Myslíš, že konečné třetí místo v tabulce odráží skutečnou sílu našeho týmu. Nebo bylo v našich silách více?
Po remíze 2:2 se Spartou zavládlo v týmu zklamání. Když vidíte jak profesionální tým Sparty, kde hrají již zkušené hráčky, proti našim „dorostenkám“ posledních 10 minut brání jednobrankové vedení, zdržuje hru a je viditelné, že jsou hráčky Slovácka silnějším týmem, není se čemu divit. Pokud vezmete fakta měříte se s pražskými S, které mají i více jak 10 x větší roční rozpočet a jsou do jisté míry profesionálními kluby. Z mého pohledu v tomto ročníku je zisk rekordních 23 bodů výborným výsledkem. Do posledního kola jsme bojovali o druhé místo zaručující ligu mistrů a to je pro Slovácko výzvou do budoucna.

Slavia má čtvrtý titul v řadě, kde vidíš největší rozdíl mezi pražskými S a můžeme se v budoucnu rovnat?
Nechci hodnotit nynější Spartu a ani mi to v tomto případě nepřísluší. Za mého působení nebyl ještě tým profesionální a hráčský kádr měl průměrný věk 19 let, odešlo 8 hráček ze sestavy a budoval se nový tým. Tenkrát potřeboval kádr výrazně posílit o zkušené hráčky, ale ty z různých důvodů do Sparty nakonec nepřišly. Dnes už je to jiný tým. Realita je taková, že Slavia je čtvrtou sezonu lepším týmem, dlouhodobě vhodně a dobře doplňuje hráčský kádr. Jako trenéra Slovácka mě však vůbec nezajímá, že se každoročně zvyšuje bodový rozdíl mezi Slavii a Spartou, ale to, že se snižuje počet bodů mezi Slováckem a Spartou.

Co je podle tebe do budoucna zlepšit a na čem je třeba nejvíce pracovat?
Nebudeme se bavit o tréninkovém procesu, ten je na velice dobré úrovni. Holky měly vše zajištěno od zimního období až do konce jarní části, včetně posiloven individuálních tréninků, regenerace atd. Zlepšení, které Slovácko potřebuje je ovlivněno financemi, kdy můžete daný komfort ještě vylepšit. Tím nemyslím jen trávníková hřiště, ale třeba stálého fyzioterapeuta, doktora, lepší podmínky pro trenéry. Hráčky A týmu doplňují hráčky ze zahraničí, ale je to většinou jen na půlroční angažmá, to se však vracíme zase k finančním prostředkům.

V minulosti jsi vedl i Spartu, můžeš nám trošku srovnat oba týmy a jejich fungování?
Samotný rozdíl ve Spartě a Slovácku je už v předsezónních cílech, které jsou odlišné. Spartu jako profesionální tým, který má během roku prakticky jediného soupeře Slavii, zajímá jen titul. Slovácko má v koncepci vychování špičkové hráčky. V poslední době můžeme vidět, že mladé hráčky volí pro svůj rozvoj akademii Slovácka a rodiče i fanoušci si všímají, že hra je postavena především na vysokém stupni hernosti, která z mládežnických kategorii navazuje i v ženském týmu. Mně osobně jako rodiče nezajímá, kolik má dcera na krku medailí, ale zda ji baví náročný fotbal, má dobrou techniku, výběr místa, chápe taktiku atd.

Dalo ti angažmá u nás něco z trenérské stránky? Překvapilo tě něco v našem tréninkovém procesu?
Co se týče tréninkového procesu, musel jsem se chvilku vyrovnávat s přestupem z chlapeckého ligového dorostu, ale po určité době jsme si na poradě vyjasnili co a jak dělat lépe a musím říct, že to nabralo dobrý směr. Potom bych to nazval „trenérské vyklidnění“, kdy jsem si užíval každý den jak v tréninku, utkání nebo volna. Petr i Svaťa trénují jako amatéři profesionálně a spolupráce s nimi byla každodenním obohacením. Jejich přístup mi hodně připomínal tréninky ve Švédsku a to se bavíme o 100% profesionalismu. Klobouk dolů co zde trenéři všech kategorii dělají pro rozvoj ženského fotbalu.

Co hráčky na Slovácku, jak je hodnotíš?
Hráčky… to se na Slovácku popsat nedá a jsem rád, že tréninky s tímhle týmem jsem si mohl zažít. S některými hráčkami jsem se znal z reprezentace U19, ale je něco jiného trénovat národní tým, kdy se vidíte 5x v roce nebo klub, kde jste v každodenním kontaktu. Cíle Slovácka jsou vychování špičkové hráčky, a když se dnes podíváte na sestavu A týmu nebo potkáváte hráčky, které po ukončení středoškolského vzdělání studují díky svým fotbalovým dovednostem v USA, je vidět, že se jim výchova daří.

Jaké budou tvé další trenérské kroky?
Z důvodu zaměstnání nemohu pokračovat následující sezónu v týmu, který jsem si více než zamiloval, ale pevně věřím, že to nebylo mé poslední angažmá v Uherském Hradišti. Ročník 17/18 budu s největší pravděpodobností působit v Pražské Dukle u kategorie chlapců U19 a 18 ve spolupráci s Richardem Polákem a Tomášem Mejdrem. Co se týče ženského fotbalu, přijal jsem jednu nabídku pro ročník 17/18.

Touto cestou bych chtěl poděkovat všem, se kterými jsem mohl spolupracovat v tomto skvělém klubu a přeji Vám hodně úspěchu jak ve sportovním, tak osobním životě.

2 202 přečtení
Kategorie: Ženy