Představujeme: Jan Podolák

vložil: pv 20.Prosinec 2016

Po příchodu nového trenéra brankářek Filipa Hančíka, získal tým žen další trenérskou posilu. Dvojici Vlachovský – Macek doplní Jan Podolák, který u mužstva bude působit od ledna 2017. Přinášíme vám s Honzou obsáhlý rozhovor.

Ahoj Honzo, Jaká je tvá trenérská minulost v ženském fotbalu?
K ženskému fotbalu jsem se poprvé dostal během mého působení u U21 v pražské Dukle. Potkal jsem Ondru Havlase, který byl zakladatelem klubu SK Nusle, kde jsem začal poprvé trénovat ženský tým. Na konci sezóny, kdy se nám podařilo postoupit do druhé ligy, přišla myšlenka přesunout nuselský tým na Julisku, kde vznikl ženský fotbalový tým Dukly. Po dvouletém působení jsem přijal nabídku trénování juniorského týmu Sparty a poté i A týmu žen, kde jsem měl možnost vest tým ve dvou ročnících ligy mistrů. Po ukončení mého trenérského působení na Letné, jsem se, co se týče ženského fotbalu, věnoval hodně sebevzdělávání. Dokončil jsem UEFA PRO licenci, absolvoval stáže v Brøndby Kodaň, FC Rosengard a naposledy jsem měl možnost být 5 týdnů součástí realizačního týmu LFC Linköpings (vítěze Švédské ligy). Od roku 2013 – 2017 jsem byl asistent reprezentačního výběru kategorie U19 ČR.

Na které okamžiky své dosavadní kariéry vzpomínáš nejraději?
Díky fotbalu jsem potkal spoustu skvělých lidí, kteří byli a ve větším případě jsou součástí mého života. Od některých jsem si převzal, jak by se měl trenér chovat a přistupovat k hráčkám. Od jiných zase pravý opak. Je sice pravdou, že nikdo nemá recept na to, co je nejlepší, ale respekt k hráčkám, ruku v ruce se slušným chováním, byla cesta, kterou jsem se vydal, protože věřím, že je správná. V samotném trénování bych zařadil vysoko působení ve švédské lize, která je, dle mého názoru, s německou ligou vrcholem ženského fotbalu v Evropě.

Jdeš do Slovácka, dlouhodobě třetího nejlepšího celku ženské ligy, s jakými cíli do mužstva vstupuješ?
Cíle jsou jednoduché. Slovácko má kvalitní hráčky, výbornou úroveň tréninkového procesu, kterou však můžeme ještě zlepšit. Vytvoření kvalitnějšího servisu pro hráčky v podobě např. skupinového trénování se zaměřením na detail atd. S realizačním týmem máme naplánované setkání, kde si podněty pro následující část sezóny ještě upřesníme, abychom se posunuli o další kroky jak herně, tak výsledkově.

Není obvyklé, aby se trenéři stěhovali z Prahy na Moravu, co tě přimělo k rozhodnutí jít do Slovácka?
(smích) Většina trenérů, hráček má sen trénovat/hrát v největší a nejlepších klubech světa. Mé přání bylo trénovat jednoho dne 1. FC Slovácko. Bude tomu tak 7let, kdy jsem poprvé potkal Petra na licenci a během následujících let jsem poznal i Svaťu s Milošem. První působení v realizačním týmu s Petrem bylo následně u reprezentace, kde jsem měl z naší spolupráce velice dobrý pocit. Jednotná vize toho, jakým způsobem chceme „dělat“ fotbal. Doplňovat a obohacovat se vzájemně o nabité zkušenosti. Kolektiv, který silně spolupracuje. Tým, kde panuje silná důvěra jednoho k druhému, to jsou dnes v mé kariéře nejdůležitější aspekty pro rozhodnutí, kde budu trénovat. Nebojím se napsat, že 1. FC Slovácko je správná volba.

Jaká bude tvá role u mužstva?
Bude to kombinace několika rolí. Petr studuje UEFA PRO licenci, která je časově náročná, tudíž se budeme v rolích střídat. Spíš bych to nazval silnou součinností celého realizačního týmu. Od analyzování soupeřů až po plánování tréninkového procesu. Věřím, že se nám povede ideálně přichystat zimní přípravu a tým bude 100% připravený do jarní části sezóny tak, aby konkuroval ještě výrazněji pražským „S“.

Přestože jsi v poslední době trénoval na Dukle kluky, ženský fotbal jsi nadále podrobně sledoval. Jak vidíš šance Slovácka na jaře promluvit do umístění na prvních dvou místech tabulky?
Tým je složený převážně z mladých talentovaných hráček, které nabírají zkušenosti. Ale v případě, že se nám podaří vše vyladit správně, budeme jako dokonale fungující celek a amatérský tým pro poloprofesionální/profesionální konkurenci obávaným soupeřem. Rozhodně budeme chtít vyhrát každé utkání. Ve stejné situaci jsem se ocitl i před 3 lety, bylo z toho druhé místo…… , tak snad mě na Slovácku za tento výsledek neodvolají 🙂

V létě jsi absolvoval stáž ve švédském Linköpingu, jak hodnotíš její přínos?
Být součástí realizačního týmu mistra švédské ligy, spolupracovat na společném cíli s nejlepšími hráčkami Evropy byla obrovská zkušenost. Mentalita a celkové nastavení tréninkového procesu hráček se od českého tradičního trénování hodně liší. Musím napsat, že je to příjemný pocit, když hráčky trénujete určitým stylem a máte k nim otevřený přístup, který byl během mého působení ve Spartě hodně odsuzován. Vidíte, že v zahraničí je to naprosto běžné a přirozené. Je pravdou, že to chce i nutnou dávku trpělivosti, ale na příkladu Linköpingu je vidět, že trpělivost se vyplácí.

I díky tvé stáži došlo k realizaci mezinárodního semináře v Uherském Hradišti. Kdybys měl vypíchnout jednu věc z dvoudenního workshopu, jaká by to byla?
Jsem rád, že myšlenka vzdělávání trenérů ženského fotbalu je silně podporována svazem. Pro trenéry, kteří jsou v klubech jako amatéři, je to zároveň poděkování za hodiny práce s děvčaty. Profesionalita přednášejících byla na té nejvyšší úrovni, ale nejvíce mě překvapilo to, že Martin Sjogren, který byl pod velkým tlakem a řešil svou budoucí karieru, vůbec nepřemýšlel, že by do České republiky nedorazil. V neděli přednášel v Uherském Hradišti českým trenérům a v pondělí ráno podepisoval smlouvu v Oslu s národním týmem Norska. Ukázka vysoké profesionality, úcty, respektu a snaha vzdělat trenéry v České republice bez nároku na honorář. To je příklad pro mnohé z nás, kteří jsou nebo se v budoucnu dostanou na stejnou úroveň.

3 787 přečtení
Kategorie: Ženy